fundamenty.jpg
03.12.2019
Wszystko o wykonywaniu fundamentów pod maszyny

Dokumentacja techniczno-ruchowa mającej stanąć w konkretnym miejscu maszyny zawiera projekt architektoniczno-budowlany jej fundamentu. Zanim jednak fundament stanie, należy wykonać pod niego wykop, a następnie zbadać skład i nośność gruntu. Jeśli nie będzie wymagał on zagęszczenia, można przygotować zbrojenie, wypoziomować fundament i na końcu zalać go betonem. Co jeszcze warto wiedzieć o fundamentach pod maszyny?

Czym są fundamenty pod maszyny?

Fundamenty pod maszyny pełnią szczególną rolę; przenoszą na grunt obciążania statyczne i dynamiczne, wytwarzane podczas pracy urządzenia. Zgodnie z polskim prawem budowlanym są traktowane jak odrębna budowla, oddzielona na przykład dylatacją od konstrukcji budynku, w jakim się znajduje. Fundamenty pod maszyny dzielą się na:

  • bezpośrednie: bloki fundamentowe, skrzynie, ruszty,
  • pośrednie: pale, studnie.

Ponieważ każda maszyna generuje innego rodzaju obciążenia, projekt fundamentu pod nią jest tworzony jednostkowo. Posadowienia pod maszyny wykonuje się z betonu i betonu zbrojonego. Zdarzają się fundamenty także murowe oraz stalowe.

Jak zabezpieczyć wykonywanie fundamentu przed niebezpiecznymi drganiami?

Aby w trakcie wykonywania fundamentu ochronić go przed drganiami, stosuje się wibroizolację czynną, mającą na celu zmniejszenie stopnia przenoszenia się drgań z maszyny na podłoże gruntowe oraz wibroizolację bierną. Ta druga zmniejsza z kolei intensywność przenoszenia drgań z podłoża na maszynę.

Oprócz wykonywania fundamentów pod maszyny, łącznie z ich zaprojektowaniem, nasza firma oferuje również montaż maszyn na gotowym fundamencie. W tym celu najpierw nasi fachowcy zmierzą płaskość podłoża. Powinno być równe i wypoziomowane, aby praca maszyny nie stwarzała niebezpieczeństwa dla osób ją obsługujących. Zlecić mogą nam Państwo także transport maszyn, łącznie z ich demontażem, przygotowaniem do załadunku, montażem na miejscu docelowym oraz wykonaniem niezbędnych do tego instalacji.