koparka.jpg
22.10.2021
Jak wykonuje się fundamenty pod maszyny?

Pracujące maszyny wywołują drgania, które przenoszą się na fundamenty oraz nie pozostają obojętne dla ścian, stropów, a nawet dachu budynku. Aby zapewnić trwałość posadzkom i mieć pewność, że maszyny będą działać prawidłowo, zaleca się ich odpowiednie posadowienie, co pozwoli również ograniczyć negatywne skutki drgań. Podpowiadamy, jak wykonać fundamenty pod maszynę i cieszyć się posadzką przed długie lata.

Wykonanie fundamentu pod maszyny

Fundamenty pod maszyny podlegają zmiennym obciążeniom uzależnionym od rodzaju wykonywanej pracy oraz czasu jej trwania. Obciążenia mogą pochodzić zarówno od nieruchomych jak i ruchomych części maszyny, co należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu nowych fundamentów. Przed przygotowaniem fundamentu pod maszynę należy wybrać jego kształt, określić wielkość, nośność oraz posadowienie maszyn. Do tego niezbędna jest znajomość obciążeń wypadkowych oraz umiejętność określenia dynamicznych sił bezwładności. Dobrze skonstruowany fundament pod maszynę powinien działać tak, by drgania własne różniły się od drgań wzbudzonych przez maszynę, ich amplitudy były mniejsze od dopuszczalnych. Warto pamiętać, że fundament powinien być również odpowiednio zdylatowany od reszty budynku.

Rodzaje fundamentów

Fundamenty pod maszyny dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszy to fundamenty blokowe, które mają postać masywnej bryły i często nieregularny kształt. Stosowane są w nich wgłębienia lub otwory specjalnie pod maszyny co pozwala na ich prawidłowe zakotwiczenie w posadzce. Cechują się dużą sztywnością, dzięki czemu się nie odkształcają. Drugi rodzaj to fundamenty ramowe, na które składają się masywna pływa dolna wraz z poprzecznymi ramami usztywnionymi belkami i górna płyta fundamentu. Oprócz sztywności fundament ten daje możliwość utwierdzenia sztywnych słupków, co jest niezbędne do montażu maszyn obrotowych, turbosprężarek, czy przetwornic. Fundamenty wykonuje się najczęściej z betonu zbrojeniowego, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie maszyn i trwałość samego fundamentu.