Jak złomować maszyny przemysłowe?
Jak złomować maszyny przemysłowe?
W przypadku aut osobowych w momencie gdy ich dalsze użytkowanie przestanie mieć sens ekonomiczny, nie ma mniejszego problemu, co z nimi począć. Oddaje się je na złom, wcześniej jeśli się da, demontując, co cenniejsze części, celem uzyskania, choć odrobiny gotówki za utylizację pojazdu. Co jednak zrobić, gdy podobny problem dotyczy maszyn przemysłowych? Jak utylizować linie produkcyjne zgodnie z zasadami BHP?
Dlaczego złomuje się maszyny przemysłowe?
Jak każde urządzenie, czy też rzecz użytkowa tak samo maszyna przemysłowa ma ograniczoną żywotność i dalsze jej wykorzystywanie może skończyć się nieszczęściem. Dotyczy to każdego rodzaju sprzętu hydraulicznego, elektronicznego bądź mechanicznego, a czas, kiedy odmówią one posłuszeństwa, zależny jest od częstotliwości ich użytkowania, sposobu konserwacji i poprawności prowadzenia prac serwisowych. Złomowanie jest konieczne w momencie stwierdzenia, że koszt naprawy znacznie przewyższy zakup nowego urządzenia, posiadany park maszynowy jest przestarzały i coraz mniej wydajny. Powodem podjęcia decyzji o utylizacji maszyn przemysłowych jest nierzadko trudność z ich sprzedaniem. Niezwykle ważne jest, aby czynności demontażu i złomowania powierzyć odpowiedniemu podmiotowi gospodarczemu.
Na czym polega złomowanie maszyn przemysłowych?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska oraz zasadami BHP, każda utylizacja maszyn winna być przeprowadzona zgodnie z opracowanym wcześniej planem działania określającym dokładnie sposób i miejsce składowania substancji szkodliwych i niebezpiecznych, do czego niezbędne jest posiadanie przez firmę zajmującą się złomowaniem nowoczesnego parku maszynowego. Powierzenie czynności tych odpowiedniej, doświadczonej firmie rozwiązuje problem relokacji maszyn, które nierzadko są nie tylko wielkotonażowe, ale też nietypowych, nieregularnych kształtów, przez co ich transport wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Czas przeprowadzenia prac demontażu maszyn i całych linii technologicznych zależy od poziomu skomplikowania ich budowy oraz odpowiedniego przygotowania ekipy technicznej.