relokacje4.jpg
Montaż maszyn po relokacji. Od czego zacząć?

Przenoszenie pojedynczych urządzeń, ale też całych linii produkcyjnych zawsze stanowi olbrzymie wyzwanie logistyczne. Często, aby je przeprowadzić, wymagany jest kontakt z producentami maszyn, którzy najlepiej znają ich budowę oraz działanie. Dodatkowym utrudnieniem tego procesu jest to, że należy przeprowadzić go szybko, aby nie powodować przestoju w pracy hali produkcyjnej i nie narazić klienta na straty. 

Rozładunek i określenie sprawności

Pierwszym krokiem, który przesądza o powodzeniu całego procesu, jest ostrożny rozładunek maszyn, który musi być przeprowadzony z zachowaniem wszelkich środków zabezpieczających. Następnie należy sprawdzić, czy zebrane części nie uległy uszkodzeniu. Ich przegląd odbywa się zazwyczaj w laboratoriach przeprowadzających badania wytrzymałościowe. Na tym etapie odbywa się też ew. utylizacja niebezpiecznych części lub odpadów, powstałych w czasie demontażu. 

Inwentaryzacja komponentów urządzeń

Kolejnym krokiem, który należy podjąć to dokładna inwentaryzacja wszystkich części maszyny. Jest to działanie, które pozwoli określić czy wszystkie komponenty są na miejscu, ale też szczegółowo zaplanować przebieg ponownego montażu maszyn. Proces ten wymaga również oględzin lokalizacji przeznaczonej do montażu, w celu dokładnego umiejscowienia konkretnych urządzeń w przestrzeni. 

Dokładne oczyszczenie urządzeń

Kiedy już montaż zostanie przeprowadzony przed sprawdzeniem działania maszyn i przeprowadzeniem testów zasilania należy sprawdzić ponownie wszystkie ważne elementy pod kątem tego, czy nie są zanieczyszczone, np. olejami lub czy nie pozostały na nich folie ochronne, które mogą zostać wciągnięte w głąb mechanizmu. Podłączenie zasilania oraz wyważenie maszyn to etap poprzedzający przekazanie linii produkcyjnej do użytku.