relokacja3.jpg
Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy to proces zmiany lokalizacji urządzeń, do których wymagany jest ich wcześniejszy demontaż, ale też zastosowanie maszyn takich jak dźwigi, żurawie budowlane oraz suwnice. Podlegają mu przede wszystkim maszyny przemysłowe składające się na linie produkcyjne. 

Obszar działalności firm relokacyjnych

Firmy podejmujące się transportu ponadgabarytowego działają w bardzo rozległym obszarze. Relokacje mogą odbywać się w obrębie dwóch pomieszczeń tego samego zakładu, jak i do kraju poza granice Polski. W takich wypadkach ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, ale też opracowanie trasy, która umożliwi szybki przewóz maszyn, który nie wpłynie na przestoje w produkcji. 

Jakie czynności wchodzą w zakres relokacji

W skład przeprowadzek przemysłowych wchodzą m.in. takie działania jak: demontaż maszyn, zabezpieczenie, transport, przegląd i konserwację w zakładach badań wytrzymałościowych, rozładunek, wykonanie instalacji oraz dodatkowej infrastruktury pod montaż linii produkcyjnej. Oznacza to, że poza przewiezieniem urządzeń oraz ich złożeniem należy podłączyć je do instalacji elektrycznych, hydraulicznych itp., aby umożliwić im działanie. 

Złożony proces techniczny i logistyczny

Jak widać, jest to złożony i wieloczynnikowy proces wymagający zaangażowania wiedzy i kompetencji specjalistów z zakresu mechaniki, transportu, fizyki oraz logistyki. Cały proces należy sfinalizować poprzez stworzenie pełnej dokumentacji technicznej wskazującej zarówno przebieg demontażu urządzenia, jak i stan maszyn. Takie działania pozwalają nie tylko na podsumowanie pracy, ale pozwalają podsumować doświadczenie kumulować wiedzę z zakresu transportu maszyn przemysłowych.