relokacja.jpg
Na czym polega relokacja maszyn?

Działalność firm produkcyjnych i usługowych to nie tylko zdarzenia związane z codzienną produkcją czy wykonywaniem określonych prac. To także ciągły rozwój firmy, wymiana i unowocześnianie parku maszynowego, a także rozbudowa wykorzystywanych urządzeń lub przenosiny do nowej lokalizacji. Zarówno zmiana poszczególnych maszyn czy linii technologicznych, jak i przeprowadzki do nowych obiektów lub przenoszenie urządzeń w związku z innym rozplanowaniem wykorzystania przestrzeni wymagają skorzystania z usługi relokacji maszyn. Maszyny wykorzystywane w rozmaitych nowoczesnych procesach produkcyjnych są niejednokrotnie bardzo ciężkie, zajmują dużą powierzchnię, a ich budowa bywa skomplikowana i obejmuje wiele podzespołów mechanicznych, hydraulicznych lub elektrycznych oraz wszechobecną elektronikę. Przemieszczanie tak skomplikowanych urządzeń wymaga korzystania z usług profesjonalnych firm zajmujących się relokacją. Przyjrzyjmy się, co najczęściej jest wykonywane w ramach tego typu przedsięwzięcia.

Przebieg procesu relokacji maszyn

Relokacja maszyn to zazwyczaj spore wzywanie natury inżynieryjnej, logistycznej, a w wielu przypadkach również budowlanej. Urządzenia, które są przeznaczone do przetransportowania w inne miejsce, muszą być uprzednio odłączone oraz zwykle przynajmniej częściowo zdemontowane. W zależności od specyfiki maszyny czy linii technologicznej należy bezpiecznie odłączyć ją od zasilania, a także wszystkich instalacji doprowadzających ciecze czy gazy technologiczne. W wielu przypadkach w grę wchodzi także demontaż systemów odprowadzających ścieki przemysłowe.

Poza odłączeniem instalacji zewnętrznych może także zachodzić konieczność rozebrania części urządzeń współpracujących z przenoszoną maszyną, np. rozmaitych systemów transportu wewnątrzzakładowego, m.in. rozmaitych taśmociągów.

Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których trzeba zdemontować część osprzętu przenoszonej maszyny. Ze względu na swoją charakterystykę i ryzyko uszkodzenia w transporcie musi on być przewożony osobno, w specjalnych warunkach.

Po demontażu urządzeń muszą one być bezpiecznie załadowane na dostępne środki transportu. W zależności od rozmiarów i masy do przewozu można używać zwykłych ciężarówek albo nawet specjalnych lawet do przewozu ładunków ponadnormatywnych.

Po dostarczeniu na miejsce sprzęt musi być rozładowany i ustawiony w przygotowanym uprzednio miejscu, złożony i podłączony do wszelkich instalacji.