relokacja1.jpg
Jak przygotować fabrykę do relokacji? Krok po kroku

Relokacja linii produkcyjnej lub całej fabryki to wieloczynnikowe wyzwanie logistyczne. Warto skorzystać w tym celu ze wsparcia inżynierów, aby przebiegł on bez narażenia na koszty finansowe i zbędne przestoje w produkcji. 

Sporządzenie dokumentacji technicznej

Prace związane z relokacją wymagają stworzenia dokumentacji technicznej i złożeniowej urządzeń. Warto zadbać o to, aby była dostępna ona zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Często nieodzowna okazuje się konsultacja z producentami maszyn, którzy najlepiej znają jej budowę. Taka dokumentacja powinna uwzględniać strukturę każdego urządzenia biorącego udział w relokacji maszyn

Demontaż oraz zabezpieczenie urządzeń

Następnym etapem jest demontaż wykonywany w oparciu o sporządzoną dokumentację. Należy zadbać o odpowiednie uziemienie maszyn, których rozbrojenie może wiązać się z ryzykiem porażenia. Przed załadunkiem urządzeń należy odpowiednio je zabezpieczyć, ale także zadbać o utylizację części lub substancji szkodliwych, które mogły pojawić się podczas rozbiórki. 

Przegląd techniczny części maszyn

Przegląd i prace konserwacyjne części mogą odbywać się po demontażu, na etapie transportu, ale też w nowej lokalizacji, na krótko przed ponownym montażem. Transport ma duży wpływ na działanie i stan techniczny maszyn, dlatego powinny być one sprawdzane w profesjonalnych laboratoriach. 

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni

W momencie, kiedy przygotowujemy się do montażu sprzętu w nowej lokalizacji, powinniśmy znać dokładne umiejscowienie wszystkich urządzeń. Wymaga to również uzupełnienia infrastruktury, jeżeli nie wszystkie instalacje wymagane do działania linii produkcyjnej są dostępne na miejscu. Przed przekazaniem linii produkcyjnej do użytku trzeba przeprowadzić test zasilania, który potwierdzi bezpieczeństwo korzystania z obiektów.