relokacja-symbol.jpg
08.05.2020
Planowanie usług relokacyjnych. Jakiej firmie zaufać?

Relokacja linii produkcyjnych bądź maszyn to jedna z ważnych form rozwoju przedsiębiorstw, która pozwala na zwiększenie efektywności wielu działań. Czasami właściciele firm decydują się na przemieszczanie maszyn do innego zakładu ze względu na potrzebę skonsolidowania ośrodków produkcyjnych i doprowadzenia do lepszej optymalizacji produkcji. Istotną przyczyną może być też potrzeba przeorganizowania biznesu na sprzedaż kompleksową, do której zalicza się nie tylko dystrybucję technologii materialnej, ale i know-how. Niezależnie od motywów, konieczność szybkiego demontażu i montażu maszyn w nowej siedzibie wymaga zaangażowania profesjonalistów, którzy poradzą sobie z demontażem, przewozem oraz ponownym uruchomieniem maszyn w miejscu docelowym. Właśnie dlatego firmy zajmujące się przenoszeniem maszyn powinny nieustannie dbać o rozwój swoich pracowników, szkoląc ich w zakresie bezpiecznego przeprowadzania usług relokacyjnych, jak i sprawnej obsługi urządzeń przemysłowych.

Co powinna zapewnić profesjonalna firma relokacyjna? 

Może się wydawać, że relokacja maszyn to nic innego jak przeniesienie ładunku pomiędzy dwoma punktami, od miejsca A do placówki B. Gdyby tak jednak było, usługę relokacji należałoby określać mianem zwykłego transportu. Tymczasem ilość prac wchodzących w zakres relokacji jest znacznie bardziej obszerna i obejmuje takie etapy jak:

  • sporządzenie harmonogramu, sprawdzenie geometrii maszyn i przygotowanie protokołu pomiaru zgodnie z obowiązującymi normami;
  • mechaniczny i elektryczny demontaż maszyn do postaci umożliwiającej ich bezpieczny transport (opcjonalnie demontaż i przekazanie zbędnych elementów linii produkcyjnej do złomowania);
  • załadunek i transport do nowej placówki;
  • rozładunek i ustawienie maszyn w docelowym miejscu;
  • wykonanie podłączeń elektrycznych, pneumatycznych oraz hydraulicznych przy jednoczesnym sprawdzeniu geometrii maszyn i wykonaniu finalnego protokołu pomiaru.

Usługi relokacyjne powinny być rozwiązaniem w pełni kompleksowym, co pozwoli klientowi skupić się na innych aspektach związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto klienci powinni być w stanie powierzyć swoje sprzęty bez obaw o ich stan czy o to, że któryś z etapów zostanie wykonany nieprawidłowo – w ten sposób oszczędzają nie tylko finanse, ale i czas.

Jeśli transport maszyn nie zostanie prawidłowo rozplanowany, prace nie będą mogły być wykonane z zachowaniem wszelkich koniecznych procedur bezpieczeństwa. Mówiąc o bezpieczeństwie w kontekście usług relokacyjnych, chodzi nie tylko o ochronę samego sprzętu, ale też o zdrowie oddelegowanych pracowników. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że opracowanie planu relokacji nie jest zadaniem, którego mogą podjąć się wszyscy. Należy mieć niezwykle szeroką wiedzę odnoszącą się do logistyki i technologii maszyn, jak również dysponować profesjonalnym zapleczem, nie mniej ważnym co doświadczenie i umiejętności ludzi.

Komu można powierzyć relokację?

Jeśli planują Państwo zmienić lokalizację swojego zakładu produkcyjnego, zapraszamy do współpracy z firmą Blachmix. Szczycimy się profesjonalnym, terminowym działaniem przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad BHP. Oferujemy usługi relokacyjne do nawet najodleglejszych części globu. Zajmujemy się kompletowaniem dokumentacji niezbędnej do transferu – również międzykontynentalnego – jak również zapewniamy wysoki poziom zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Co ważne, dysponujemy własnym zapleczem technicznym, wyposażonym w maszyny dedykowane do relokacji przemysłowych, w tym do transportu towarów ponadgabarytowych. W razie potrzeby jesteśmy w stanie przygotować fundamenty i przeprowadzić montaż maszyn w docelowej placówce nowego zakładu produkcyjnego. Działamy elastycznie pod względem wyboru preferowanego terminu, dzięki czemu Klient jest w stanie uniknąć sytuacji, w której relokacja wymusi np. zarządzenie przerwy technicznej w funkcjonowaniu firmy.