transport maszyn.jpg
12.02.2020
Trendy relokacyjne w 2019 - podsumowanie

Zarówno na rynku europejskim, jak i polskim można zauważyć rosnący popyt na usługi relokacyjne. Nasza firma specjalizuje się w zaawansowanych przeprowadzkach przemysłowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, gwarantując przy tym kompleksową obsługę. Z roku na rok można zauważyć rosnące oczekiwania klientów w tym zakresie. Jednocześnie firmy, takie jak nasza, stale muszą dokładać wszelkich starań, aby wszelkie procesy transferowe przebiegały sprawnie i bez żadnych zakłóceń, ponieważ bardzo często czynności relokacyjne przeprowadzane są pod presją czasu. Niejednokrotne istnieje konieczność relokacji zakładów, które przenoszone są bez przerywania produkcji. To jest możliwe i coraz częściej bywa wdrażane, chociaż niewątpliwie stanowi spore wyzwanie.

Usługi relokacyjne szansą dla współczesnych przedsiębiorstw

Usługi relokacyjne stały się jednym z podstawowych czynników, które pozwalają firmom w pełni wykorzystać potencjał globalizacji. To obecnie najlepszy sposób na sprawne przemieszczanie się przedsiębiorstw pomiędzy miastami, krajami, a nawet kontynentami. Trzeba przy tym dodać, że znacząco wzrosły oczekiwania klientów wobec firm dostarczających usługi z zakresu relokacji. Coraz częściej oczekuje się od nich kompleksowych rozwiązań, które będą obejmować nie tylko czynności związane z przeniesieniem maszyn czy linii produkcyjnych, ale również opracowaniem szczegółowego planu wszystkich działań, uruchomienia produkcji w nowym miejscu, przywrócenia miejsca po demontażu maszyny do stanu pierwotnego lub zagospodarowania go w inny sposób itd.

Relokacja na globalnym rynku

Na rynku najczęściej realizuje się projekty obejmujące relokacje maszyn i linii produkcyjnych na małą lub średnią skalę. W nieco rzadszym stopniu istnieje konieczność zrealizowania dużych, kompleksowych relokacji całych zakładów produkcyjnych. Polska, podobnie jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jest bardzo często wybierana jako lokalizacja do relokowania całych zakładów.

W ostatnim czasie na światowych rynkach można było jednak zauważyć pewne zmiany. Przykładowo, Chiny coraz intensywniej poszukują obecnie bezpośrednich kanałów dystrybucji, dlatego też przenoszą produkcję na stary kontynent, głównie do Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei państwa z Europy Zachodniej oraz kraje skandynawskie coraz częściej przenoszą swoje zakłady do Malezji, Indii, Tajwanu czy Meksyku.

W ostatnich latach można zauważyć również rosnącą liczbę transferów między USA a Europą i co ciekawe odbywają się one w obu kierunkach.