konserwacje maszyn.jpg
13.02.2020
Zasady konserwacji maszyn przemysłowych

Konserwacja maszyn przemysłowych to termin nazywający wszelkie czynności związane z gruntownym czyszczeniem oraz cyklicznym przeglądem technicznym urządzeń. Takie działania to nieodłączny punkt na liście każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego, chcącego zapewnić swoim pracownikom bezpieczną i bezawaryjną pracę przy maszynach. Aby jednak wspomniany proces konserwacji przynosił obiecane korzyści, wykonywać należy go zgodnie z zaleceniami producentów poszczególnych modeli.

Konserwacja maszyn przemysłowych - o czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z oczyszczaniem podzespołów urządzeń przemysłowych, należy najpierw wnikliwie zapoznać się instrukcją maszyny i załączonymi w niej wskazówkami dotyczącymi jej konserwacji. Zalecenia te różnią się bowiem w zależności od typu i specyfikacji produktu, dlatego chcąc uniknąć nieumyślnego uszkodzenia maszyny, warto poświęcić temu zagadnieniu trochę więcej czasu i przygotować się merytorycznie do zabiegu czyszczenia. Podstawową zasadą, od której zacząć powinno się konserwację maszyn przemysłowych, jest odłączenie linii produkcyjnej od źródła energii. 

Czyszczenie urządzeń odbywa się za pomocą wielu różnych przyrządów i sposobów, jednak najbardziej popularną metodą pozbywania się zanieczyszczeń jest używanie myjki parowej. Oprócz tego, linie produkcyjne czyszczone są często także w sposób chemiczny, wykorzystując do tego celu rozpuszczalniki i inne specjalistyczne środki.

Ważnym punktem podczas konserwacji maszyn przemysłowych jest udostępnienie wszystkich, nawet najmniejszych elementów urządzenia, do przeprowadzenia procesu dokładnego odtłuszczania, dezynfekcji oraz usuwania rdzy. Jeszcze jakiś czas temu konserwacja ograniczała się do usuwania zanieczyszczeń wyłącznie z powierzchni zewnętrznej maszyny, przy pominięciu trudno dostępnych miejsc i zakamarków, co kompletnie mijało się z głównym celem tego typu zabiegu.