relokacja2.jpg
Sprzęty i urządzenia niezbędne do relokacji zakładu przemysłowego

Sprzęty stosowane do relokacji i demontażu maszyn z zakładów przemysłowych muszą charakteryzować się możliwością transportowania dużych elementów oraz wytrzymałością. Wśród nich wymienia się żurawie hydrauliczne, wielotonażowe wózki widłowe, przenośniki koszowe oraz suwnice mobilne. 

Podczas sporządzania planu relokacji należy również zadbać o inwentarz sprzętu potrzebnego do jego przeprowadzenia. Mało kto pamięta o tym, że aby przeprowadzić relokację, należy dysponować dużymi przestrzeniami magazynowymi, w których składowane są części maszyn.

Zastosowanie urządzeń do relokacji

Żurawie oraz dźwigi pozwalają przede wszystkim na demontaż, oraz przeniesienie urządzeń znajdujących się na dużej wysokości lub w trudno dostępnych lokalizacjach. Suwnice służą jako tor, po którym przesuwane są duże ładunki. Zazwyczaj są one umieszczane pomiędzy dwoma dźwigami lub żurawiami. 

Urządzenia mogą być łączone ze sobą, tworząc zintegrowany system, np. przenośniki koszowe mogą łączyć się z suwnicą i dzięki temu przyspieszać transport ładunków z górnych części rusztowań. Jeśli z kolei chodzi o transport, wymagane są do niego kontenery, ale także standardowe naczepy. 

Tworzenie dodatkowych instalacji i infrastruktury

Relokacja zakładu przemysłowego to nie tylko demontaż oraz transport maszyn. Niejednokrotnie w jego skład wchodzi także przygotowanie infrastruktury hydraulicznej lub elektrycznej pod ponowny montaż. W procesie tym wykorzystywane są młoty hydrauliczne, które wykuwają tunele do przeprowadzenia rur i kanałów i również tego typu maszynami powinien dysponować wykonawca relokacji. Wskazuje to na złożoność tego procesu oraz konieczność zastosowania rozległej wiedzy inżynierskiej.