Dlaczego konserwacja zapobiegawcza linii produkcyjnej jest tak ważna?
Dlaczego konserwacja zapobiegawcza linii produkcyjnej jest tak ważna?
O zaletach konserwacji urządzeń linii produkcyjnej nie trzeba nikomu przypominać. Niewielka awaria może spowodować zastój, który generuje straty finansowe i pokątnie także inne problemy. Konserwacja zapobiegawcza powstała właśnie ze względu na minimalizację tego zjawiska.
Zalety konserwacji zapobiegawczej
Konserwacja zapobiegawcza (ang. Predictive Maintenance) jest to procedura, która polega na wykrywaniu anomalii i problemów operacyjnych poprzez przeprowadzanie zaplanowanych i systematycznych przeglądów na zainstalowanym sprzęcie. Na liniach produkcyjnych są to przede wszystkim przenośniki, roboty i automatyka. Dane na temat urządzeń są zbierane w sposób ciągły, a przeglądy dokonuje się z ustalonym harmonogramem. Konserwację zapobiegawczą należy przeprowadzać według ściśle określonego planu, który będzie stosowany przez kierownika produkcji i jego zespół. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego systemu można liczyć na obniżenie kosztów związanych z minimalizacją przestojów, lepsze wykorzystywanie zasobów, zwiększenie bezpieczeństwa, redukcję uszkodzeń produktów czy mniejsze zużycie sprzętu.
Elementy systemu
Wdrożenie konserwacji zapobiegawczej wiąże się z całodobową diagnostyką zasobów krytycznych dla linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Jest to więc metoda opozycyjna do konserwacji prewencyjnej (ang. Preventive Maintenance), która dąży do wymiany komponentów według zaplanowanych cykli. Zbieranie danych może odbywać się manualnie, jak i automatycznie. W zależności od linii produkcyjnej system może obejmować mierniki temperatury, wilgotności, wibracji, przyspieszenia, ciśnienia czy obrotów na minutę. Mają one za zadanie rejestrować dane i przesyłać je do zautomatyzowanych systemów wspierających utrzymanie ruchu. Informacje są porównywane z ustawionymi progami alarmowymi i wzorcami działania prowadzącymi do awarii. Gdy te progi zostaną naruszone, system wysyła alarm do osób zarządzających produkcją.
Konserwacja zapobiegawcza jako przyszłość przemysłu
Maksymalnie skuteczny system konserwacji zapobiegawczej wymaga odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. W obecnych czasach wszelkie informacje można zbierać na bieżąco za pomocą smartfona lub tabletu. W ten sposób zmniejsza się możliwość wystąpienia awarii, które generują koszty napraw maszyn produkcyjnych. Dzięki odebraniu informacji o możliwości pojawienia się usterki można wprowadzić zmiany w systemie produkcji tak, aby zapobiec zakłóceniom w istniejących planach produkcyjnych. Kluczowa jest analiza danych. Konserwacja zapobiegawcza to jeden z elementów Przemysłu 4.0, który dąży do możliwie największej optymalizacji maszyn i urządzeń w firmie