linia-montazowa.jpg
21.05.2021
Jak przygotować linię montażową do relokacji?

Maszyny przemysłowe są to zazwyczaj bardzo skomplikowane w swej budowie linie produkcyjne, które są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Z racji specyfiki swej budowy wymagają wyjątkowo troskliwego obchodzenia się z nimi podczas transportu, nazywanego także mianem relokacji. Takie zadanie, jakim jest relokacja linii produkcyjnej, najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy zdają sobie sprawę z konieczności odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu podczas transportu i odpowiednio go zdemontują, a później zmontują na nowo we wskazanym miejscu. Czy potrzebna jest do tego wiedza techniczna i doświadczenie? - to mogą potwierdzić specjaliści z naszej firmy Blachmix - relokacje, którzy chętnie podzielą się z Państwem najważniejszymi kwestiami związanymi z relokacją maszyn.

Kiedy konieczna jest relokacja linii montażowej?

Zazwyczaj w sprawie relokacji linii montażowej zgłaszają się do nas klienci w sytuacjach, gdy zaistniała konieczność przeniesienia sprzętu do całkiem nowej lokalizacji lub innego zakładu, z powodu sprzedaży lub wynajęcia maszyn, czasem zdarza się, że powodem jest reorganizacja zakładu i wiążąca się z tym relokacja linii produkcyjnej do innej, np. nowo wybudowanego budynku. Bez względu jednak na to, jaką docelowo odległość będzie musiała przebyć konkretna maszyna przemysłowa, czy to będzie transport w obrębie danej firmy, czy transport przewidziany na skalę międzynarodową, każdorazowo podejmowane są przez nas pewne kroki, które mają na celu bezpieczne relokowanie powierzonego nam sprzętu.

Jakie kroki trzeba podjąć przed relokacją linii montażowej?   

W przypadku relokacji linii montażowej popełnienie jakiegokolwiek błędu może być bardzo kosztowne w skutkach, dlatego w tym celu warto nawiązywać współpracę wyłącznie ze specjalistami, którzy podołają temu zadaniu. Przed firmą, która ma wykonać relokację linii technologicznej, stoi bowiem wyzwanie w postaci opracowania szczegółowego planu całego przedsięwzięcia, które będzie drobiazgowo brało pod uwagę konieczność demontażu danej maszyny lub grupy maszyn. Trzeba przy tym uwzględnić specyfikę linii oraz odpowiednie zapakowanie jej części, ich opis i zabezpieczenie. Dopiero wówczas można wziąć pod uwagę sam załadunek maszyn i osprzętu, i tak rozplanować transport, by był on możliwie szybki, by zakład zlecający nam zadanie przetransportowania maszyn, miał jak najmniejszą przerwę w produkcji, co zminimalizuje jego straty. Kolejnym krokiem jest rozładunek sprzętu w docelowym miejscu i ponowny montaż maszyn. Czasem wymaga on ustawienia ich na gotowym fundamencie lub wzniesienia tego fundamentu od nowa. Dopiero wtedy można podłączyć linię produkcyjną do mediów i ją uruchomić. Zawsze po złożeniu sprzętu należy wykonać test sprawności oddawanego w ręce klienta sprzętu, by mieć pewność, że wszystko działa tak, jak należy.