relokacja-linii-przemyslowych.jpg
11.06.2020
Ile czasu zajmuje przenoszenie linii przemysłowych?

Proces relokacji linii produkcyjnej to poważna operacja, która wymaga zarównosprawnej organizacji oraz szczegółowej wiedzy na temat transportowanych konstrukcji, jak i odpowiedniego zaplecza technicznego. Jest to niezwykle trudne zadanie nie tylko ze względu na wymiary i ciężar przewożonych maszyn, ale i tego, że popełnienie nawet najmniejszego błędu może doprowadzić do zniszczenia cennych elementów linii produkcyjnej. W konsekwencji przedsiębiorstwo może zostać narażone na poważne straty. Dlatego tak ważne jest, aby nawiązać ścisłą współpracę z odpowiedzialną firmą zajmującą się przenoszeniem maszyn, świadczącą profesjonalne usługi w dziedzinie relokacji maszyn i linii produkcyjnych. Korzystając ze wsparcia fachowców, można zyskać pewność, że wszystkie elementy linii zostaną przeniesione w bezpieczny i szybki sposób, minimalizując tym samym negatywny wpływ na pozostałe sektory produkcji danego przedsiębiorstwa.

Jak wiele czynności należy uwzględnić podczas przenoszenia linii produkcyjnej?

Realizacja procedury relokacji linii produkcyjnej rozpoczyna się zwykle od wizji lokalnej i sporządzenia dokładnego planu całej operacji. Gdy wszystko zostanie już ustalone, a na miejscu pojawi się odpowiedni sprzęt, konieczne jest wykonanie elektrycznego i mechanicznego demontażu maszyn. Podczas rozbierania linii produkcyjnej na części należy mieć w pamięci konieczność jej ponownego złożenia i uruchomienia, dlatego warto odpowiednio oznaczyć wszystkie elementy, a także przygotować szczegółową dokumentację transferową. Gdy przygotowania do przeprowadzki dobiegają końca, można przystąpić do załadunku i zabezpieczenia wszystkich maszyn na podstawione środki transportu. Po tym następuje realizacja transferu, którego czas trwania jest w znacznej mierze determinowany przez to, czy odbywa się w obrębie jednego zakładu produkcyjnego, czy też do nowej fabryki, zlokalizowanej w innym mieście lub kraju. Samo dostarczenie elementów linii produkcyjnych to jednak nie koniec pracy firmy zajmującej się relokacjami. Gdy ładunek zostanie dostarczony w miejsce docelowe, należy zająć się jego rozpakowaniem, ustawieniem i zamontowaniem w nowym miejscu.

Jak dużo czasu zajmuje relokacja linii produkcyjnej? 

Z relokacji maszyn często korzystają firmy, które chcą zmienić siedzibę lub przenoszą część linii produkcyjnych z jednego miasta do drugiego w ramach rozwoju przedsiębiorstwa. Nie ulega zatem wątpliwości, że w takich sytuacjach przenoszenie linii produkcyjnych czy nawet pojedynczych maszyn przemysłowych to niezwykle duże i pracochłonne przedsięwzięcie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Wszystkie czynności związane z przenoszeniem takich jednostek wymagają opracowania odpowiednich instrukcji, wykorzystania zasobów technicznych i kadrowych oraz ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Wiele zależy również od tego, jak duża jest linia przemysłowa, gdzie znajduje się miejsce docelowe (na terenie aktualnego zakładu czy poza nim), czy konieczny jest transport ponadgabarytowy maszyn, jak należy przygotować związane z tym operacje logistyczne itp. Dodatkowo jeśli przenoszenie linii produkcyjnej ma się odbywać „pod ruchem”, czyli w trakcie normalnej pracy zakładu, obowiązkiem wykonawcy usługi jest takie zorganizowanie operacji, aby miała ona jak najmniejszy wpływ na pozostałe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Mimo to firmy transportowe zawsze dokładają wszelkich starań, aby transfer odbył się w sposób sprawny i nieinwazyjny dla innych działań klienta. Celem jest jak najkrótszy czas przestoju linii produkcyjnej, dlatego w firmie Blachmix przywiązujemy dużą wagę do działań logistycznych, wyznaczamy optymalny plan relokacji  i działamy w zespole, który gwarantuje możliwie jak najszybsze uruchomienie urządzenia w miejscu docelowym.