otwarcie-linii-produkcyjnej.jpg
29.04.2021
Na co trzeba zwrócić uwagę przy relokacji i uruchomieniu linii produkcyjnej?

Transport linii produkcyjnych jest procesem dość skomplikowanym, ponieważ wymaga demontażu sprzętu, który przeważnie jest zakotwiczony. Często trzeba rozkładać maszyny na mniejsze elementy i dopiero wtedy pakować do transportu. Wszystko to sprawia, że uruchomienie linii w nowym miejscu nie jest takie oczywiste, jak może się wydawać.

Demontaż linii produkcyjnej 

Linie produkcyjne montowane są na stałe i do tego łączy się je w jeden ciąg z innymi urządzeniami na hali. Trzeba więc dokonywać demontażu w kolejności, która pozwoli zachować jak najdłużej operacyjność na starym miejscu i możliwie szybkie uruchomienie w nowej siedzibie. Cały proces relokacji wymaga stworzenia harmonogramu, który wyeliminuje chaos działania i możliwość popełniania błędów. Odłączenie poszczególnych elementów i odpięcie mediów może wymagać pomocy specjalistów. Podczas prac demontażowych może się okazać, że wybrane urządzenia lub ich części potrzebują wymiany, rozbudowy lub modernizacji. Dodatkowo często przeprowadza się czyszczenie ze względu na lepszy dostęp do wybranych podzespołów. Odpięte przewody, węże, osłony i elementy rozłączne powinny być dokładnie opisane, aby w nowym miejscu nie stwarzały problemów przy instalacji.

Przygotowanie do transportu 

Wielkogabarytowe, ciężkie urządzenia wymagają sprawnej organizacji transportu wewnętrznego, a więc użycia specjalnych maszyn i obsługujących ich operatorów z odpowiednimi kwalifikacjami. Trzeba również wyznaczyć bezpieczną strefę transportu, która nie będzie zbyt mocno wpływała na pracę poszczególnych stanowisk. Każdy etap relokacji musi jak najmniej zaburzać pracę danego przedsiębiorstwa. Zabezpieczenie na czas pakowania zależne jest od rodzaju maszyn i specyfiki transportu zewnętrznego. Przed wysłaniem paczek w drogę należy je dokładnie oznakować. W niektórych przypadkach wysyła się także narzędzia umożliwiające montaż maszyn w nowym miejscu. Instalację urządzeń przeprowadza się na podstawie dokumentacji technicznej.

Montaż i uruchomienie 

Linię produkcyjną składa się w kolejności odwrotnej niż w pierwotnym miejscu. Często jednak trzeba stworzyć nowy układ ze względu na charakter danego budynku lub mniejszą powierzchnię do zagospodarowania. Przed podłączeniem maszyny muszą być odpowiednio wypoziomowane i zakotwiczone. Następnie podpina się elementy rozłączne. Monterzy dokonują kalibracji i konfiguracji jednostek sterujących. Linię podpina się do zasilania oraz ewentualnie innych mediów. Maszynę najpierw uruchamia się na próbę, podczas której sprawdza się prawidłowość działania poszczególnych podzespołów. Można również wykonać test sprawdzający. Jeśli wszystko jest poprawnie podłączone i nie ma żadnych nieprawidłowości, linia może być na nowo uruchomiona do stałej pracy.