Jak wygląda przenoszenie maszyn transportem morskim?
Jak wygląda przenoszenie maszyn transportem morskim?
Transport morski często jest jedynym logicznym wyborem przemieszczania wielkogabarytowych maszyn na duże odległości. Przeprowadzenie takiej relokacji wymaga nie tylko zorganizowania odpowiednich połączeń transportowych, ale również właściwego rozmontowania, przewiezienia, zabezpieczenia i złożenia sprzętu.
Przygotowanie maszyn do transportu
Zanim maszyny będzie można przetransportować, trzeba je odłączyć od instalacji i zdemontować. W niektórych przypadkach ich duży rozmiar nakazuje rozłożenie ich na mniejsze części. Już na tym etapie przedsiębiorcy mogą potrzebować pomocy specjalistów, którzy wykonają to poprawnie bez szkodliwości dla sprzętu. Duże znaczenie może mieć także wybór skrzyni transportowej, która będzie stanowić bezpośrednie zabezpieczenie. Wykonuje się ją ze sklejki wodoodpornej lub drewna z dodatkowym zabezpieczeniem przed wilgocią. Relokacja maszyn przemysłowych uwzględnia również ich transport z miejsca z siedziby firmy do portu i z portu odbiorczego do wybranego punktu w danym kraju. Potrzebne jest więc zorganizowanie transportu drogowego i montażystów do ponownego złożenia maszyn. Najczęściej do transportu lądowego wystarczą standardowe naczepy, kontenery lub wagony kolejowe.
Spełnienie formalności prawnych
Skrzynia przeznaczona do transportu morskiego musi być odpowiednio zamknięta i oznakowana, a następnie zabezpieczona w kontenerze morskim. Jest to tzw. sztauowanie, czyli dokładne rozmieszczenie ładunku i zamocowanie wszystkich ruchomych towarów. Zapobiega to uszkodzeniom wynikłym z przemieszczania, jak również wpływa na stateczność obiektu transportującego. Cała procedura transportowa musi uwzględniać obowiązujące przepisy. Niezbędne są dokumenty do odprawy celnej, czyli upoważnienie do odprawy, packing list oraz dokumenty dotyczące towaru (właściwości, wymiary, sposób mocowania, masa skupiona itp.). Tylko wtedy maszyny będą mogły być przewożone na statkach zgodnie z prawem i bez opóźnień. Sprzęt może być transportowany wraz z narzędziami do montażu, więc również trzeba zadbać o zabezpieczenie towaru takiego typu.
Zabezpieczenie maszyn przed szkodliwymi czynnikami
Maszyny transportowane drogą morską są narażone na szkodliwe działanie wilgoci, słonego powietrza, skoków temperatur oraz wstrząsów spowodowanych sztormami. Do tego dochodzi dość długi czas podróży, który zwiększa ryzyko wystąpienia problemów. To wymaga zabezpieczenia ładunku w taki sposób, aby nie dopuścić do zalania kontenera czy przemieszczania w nim maszyn. W zależności od tego, jakie wymagania ma klient, mogą być potrzebne inne formy zabezpieczenia towarów. W celu ochrony urządzeń przed szkodliwym działaniem powietrza i wody morskiej stosuje się specjalny papier, folię antykorozyjną oraz smary, które zapobiegają powstawanie rdzy. Stosuje się również czujniki wskazujące poziom wilgotności, temperaturę lub przechył.