naprawa-maszyn-przemyslowych.jpg
04.03.2020
Najczęstsze awarie maszyn przemysłowych i sposoby ich naprawy

Każda maszyna, nawet ta najbardziej nowoczesna, po pewnym czasie staje się bezużyteczna i po prostu wycofywana jest z działalności produkcyjnej. Często nie dochodzi nawet do awarii – urządzenie podczas przeglądu po prostu nie osiąga odpowiednich parametrów pracy, co skutkuje niższą wydajnością, na którą duże przedsiębiorstwa produkcyjne nie mogą sobie pozwolić. Jakie są jednak najczęstsze przyczyny usterek?

Awarie silników elektrycznych

Za napęd większości maszyn odpowiadają silniki elektryczne. Bardzo częstym problemem jest przegrzewanie się jednostki, do czego dochodzi również wtedy, gdy korpus pokryty jest warstwą brudu. Wówczas zanieczyszczenia stanowią dodatkową izolację i utrudniają przepływanie wygenerowanego ciepła na zewnątrz. Powodem zmniejszenia wydajności i finalnie awarii, może być też zapchanie się wentylatorów. Rozwiązanie tego problemu jest jednak proste – wystarczy zatrzymać pracę urządzenia i je wyczyścić.

Awarie przekładni zębatych

Jedną z częstszych usterek, która doprowadza do awarii maszyn przemysłowych jest uszkodzenie przekładni zębatych. Do problemów może doprowadzić wiele czynników, od korozji, przez zacieranie, aż po zużycie ścierne, przy czym zazwyczaj elementy te zużywają się stopniowo. Jedną z przyczyn może być też nazbyt cienka warstw smaru w porównaniu z tym, jak zęby przekładni są przeciążane. Wówczas by powstrzymać niszczenie, trzeba wymienić smar i to najlepiej na taki, który będzie cechował się większą lepkością.

Usterki układów hydraulicznych

Kolejnym źródłem problemów w maszynach przemysłowych może być usterka układu hydraulicznego. Takie problemy stosunkowo łatwo zauważyć, gdyż maszyna zazwyczaj głośniej pracuje oraz spada jej wydajność. Przyczyną problemów może być między innymi zbytnia porowatość przewodów wlotowych, dlatego tak ważna jest ich regularna wymiana. Trzeba także kontrolować poziom płynu hydraulicznego.

Aby ograniczyć ryzyko awarii maszyn przemysłowych, istotne jest przede wszystkim regularne ich serwisowanie, które pozwala na szybkie wychwycenie źródła problemów i wymianę nadmiernie wyeksploatowanych części.