przeprowadzka-maszyn.jpg
20.03.2020
Relokacja za granicę, a kwestie formalne

Relokowanie całych zakładów jest w Europie stosunkowo rzadkie i częściej można spotkać się z relokacjami maszyn albo linii produkcyjnych. Mimo to Polska jest wciąż dość częstym docelowym kierunkiem jeśli chodzi o przenoszenie całych zakładów, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z pozostałymi krajami Starego Kontynentu. Koncerny szukają tym samym oszczędności, a także próbują rozszerzyć kanały dystrybucyjne. Jak w praktyce wygląda proces relokacji za granicę pod kątem formalności?

Zasady i regulacje

Decyzja o relokacji musi być dobrze przemyślana pod kątem tego, jakie są regulacje w danym kraju i jak wpłyną one na biznes. Jedną z ważniejszych dziedzin jest prawo podatkowe, gdyż nieprzestrzeganie jego przepisów będzie skutkować grzywnami, a nawet pociągnięciem do odpowiedzialności przed sądem. Wpływ na działanie przedsiębiorstwa po relokacji do innego kraju będzie miało również prawo pracy, w tym kwestie dotyczące dopuszczalnego czasu pracy, praw zatrudnionych, a także minimalnego wynagrodzenia. Jeśli przedsiębiorstwu produkcyjnemu szczególnie zależy na optymalizacji kosztów, prawo podatkowe i pracownicze w danym kraju będą dla niego kluczowe.

Wybór formy prawnej i rejestracja

Założenie przedsiębiorstwa poza Polską jest w wielu państwach stosunkowo łatwe, np. w Estonii można zrobić to zdalnie. Dodatkowo przy relokacji nie ma obowiązku likwidowania firmy w Polsce i można przekształcić ją choćby w podwykonawcę tej działalności, która została założona poza granicami naszego kraju. To jednak nie wszystko. Zarejestrowanie w innym kraju pociąga za sobą również konieczność założenia konta bankowego (można zrobić to także zdalnie) oraz posiadania lokalnego numeru kontaktowego. Pozostaje również kwestia siedziby. Można mieć ją albo dzięki przeniesieniu siedziby za granicę albo poprzez połączenie spółek. Kwestie te wymagają jednak dobrej znajomości prawa zagranicznego, dlatego warto omówić je z ekspertem.

Jeśli są Państwo na etapie relokowania działu produkcyjnego i potrzebują usług firmy zajmującej się zagranicznymi przeprowadzkami maszyn, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.